Ranienie uczuć, czym jest?

Ranienie uczuć, czym jest?

Niedawno usłyszałam, że dobry nauczyciel nie powie uczniowi, że czegoś nie rozumie. To, że ktoś czegoś nie rozumie jest faktem, nie oceną. Ale ktoś, kto to słyszy, może czuć się oceniony i postrzegać ten sposób mówienia, jako ranienie jego uczuć.

Ranienie czyichś uczuć jest iluzją. Uczucia się czuje, nie można ich zranić. Natomiast można “zranić” czyjś rozum.

Dlatego ludzie często nie mogą się dogadać, bo dla jednej osoby “nie rozumiesz” jest czystym stwierdzeniem faktu, bez ŻADNYCH konotacji czy oceny, a dla innej takie słowa to “koniec świata”, bo podświadomość pamięta te słowa w konotacji z sytuacją, kiedy sami siebie odrzuciliśmy. Na przykład: “inni rozumieją tylko ja nie”.

W świadomości ważne jest widzieć każde słowo bez konotacji, a jeśli ta konotacja zachodzi to oznacza, że jest to dla nas słowo klucz. Słowo lub fraza, które prowadzi nas do zrozumienia samych siebie.

Jeśli chcesz możesz zrobić małe ćwiczenie. Jeśli uważasz, że jeśli słyszysz, że czegoś nie rozumiesz to to rani Twoje uczucia to możesz zadać sobie pytanie – z jaką sytuacją Ci się kojarzą słowa “nie rozumiesz” – i uświadomić sobie swój stosunek DO SIEBIE, nie do tej osoby, która to mówi, ale do siebie.

Kategorie

Kategorie

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz