Projektowanie na innych

Projektowanie na innych

Projektowanie na innych, czyli każdy sądzi bliźniego podług siebie samego. Tylko co to naprawdę znaczy? Co to znaczy filtrować przez własną świadomość?

– Projektowanie na kogoś własnych pobudek.

Skoro ktoś robi coś z pobudek samolubnych to nie umie sobie wyobrazić, że można robić coś z pobudek altruistycznych. I odwrotnie oraz setki podobnych przykładów przeciwieństw.

– Projektowanie z poziomu własnego lęku.

Kobieta kocha tańczyć i jest skomunikowana ze swoją kobiecością. Kiedy tak wyraża się na imprezie, co można na nią zaprojektować? – że “poluje na żonatych mężczyzn” lub “to jakaś latawica”. Co oczywiście nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, po prostu z nimi tańczy i nie obrączka decyduje tylko umiejętność tańczenia oraz nieskrywana kobiecość.
Niestety ciągle pokutuje wśród kobiet przekonanie, że ich męża można “ukraść” i że inne kobiety dybią na niego. Dlatego projektują z poziomu swojego lęku.

Jest mnóstwo takich lęków: spojrzał na mnie spode łba, pewnie chce mnie zwolnić; nie odbiera telefonu na pewno mnie olewa itp.

– Projektowanie z poziomu niezasługiwania.

Na Ziemi istnieje mechanizm karania siebie, to znaczy, że denerwują nas osoby, które robią coś, na co my sobie nie pozwalamy.

Ktoś świetnie się bawi, tańczy, wyraża siebie tak jak chce, a potem dociera do niego, że się upił.

Ci ludzie, którzy zamknęli w swoich programach i mechanizmach rozumowych nie są w stanie się rozluźnić, a co dopiero świetnie się bawić bez upojenia alkoholowego i lęku przed oceną. Dlatego denerwują ich ci, którzy to potrafią. 

I takich przykładów można mnożyć: rodzic wraca do domu i pierwsze o co pyta dziecko? – czy odrobiłeś lekcje, bo denerwuje go to, że ono się bawi; denerwuje ludzi ludzka “głupota”, bo nie widzą, że nie chodzi o głupotę, tylko o wolność, czyli prawo do błędu; kogoś, kto ciężko pracuje mogą denerwować, ci którzy odpoczywają.

Każdemu z nas zdarzyło się projektować coś na innych, nie ma w tym nic złego jest to jeden z elementów wyrażania się jako człowiek na Ziemi. Jednakże ci, którzy chcą żyć świadomie mogą, dzięki zauważeniu tego mechanizmu zobaczyć siebie. Jeśli ktoś mnie denerwuje, to dlaczego? Jeśli mówię “on na pewno robi to bo…” a nie znam faktów to wtedy nie mówię, bo wiem, tylko projektuję ze swojej świadomości.

Najbardziej szkodliwym produktem społecznym projektowania jest plotka.

Kategorie

Kategorie

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz