Wiara a zaufanie.

Wiara to nie jest to samo co zaufanie. Wiara jest elementem rozumu, zaufanie czuje się w sercu. Wiara jest iluzją, zaufanie jest prawdą. Każdą wiarę można podważyć czy zachwiać, zaufania – nigdy.

A jak powstają wierzenia?
1. Z poziomu lęku – na przykład osoba boi się być autentyczna, robić to co chce, tworzy więc iluzję, że np. bycie dobrym człowiekiem zapewni jej:
– błogosławieństwo Boga
– uznanie innych
– poczucie wartości
i osoba zaczyna w to wierzyć i działa z poziomu tego wierzenia. A nazwanie jej egoistą postrzega jako obelgę, albo wpada w panikę.

2. Coś się powtórzyło 3 razy i osoba wierzy, że taka jest reguła. I tak powstają przesądy:
– jeśli się wrócę, to nie pójdzie mi dobrze
– ten amulet przynosi mi szczęście
– trzeba odpukać w niemalowane itp
Wierzenia sprawiają, że przestajesz sobie ufać. Wszystko, co się dzieje w Twoim życiu sam przyciągasz, by tego doświadczyć. Przesądy i wierzenia tylko odciągają Cię od prawdy, czyli tego co czujesz, kiedy: nie idzie Ci dobrze, nie masz szczęścia, czy boisz się “negatywnych” doświadczeń itp.

3. Wiara w Boga. Każda religia jest stworzona przez ludzki rozum. Wszelkie nakazy, zakazy, puste rytuały nie mają nic wspólnego z Bogiem. I nie ma znaczenia czy to jest chrześcijaństwo, buddyzm czy świadkowie Jehowy, czy cokolwiek innego. Każdy ma prawo czuć kontakt z Bogiem tak, jak chce. I albo ufasz sobie, że Bóg i jego miłość istnieje lub nie. Jeśli nie, nie musisz. W tym zakresie wolna wola jest tak samo święta, jak w każdym innym przypadku.

Jeśli ufasz sobie nie potrzebujesz niczego udowadniać sobie lub innym, nie potrzebujesz amuletów i nigdy niczego z góry nie zakładasz. Jeśli potrzebujesz wierzeń, przesądów, potwierdzenia z “Góry” Twoich decyzji to znaczy, że czujesz brak zaufania do siebie.

Brak zaufania do siebie nie jest niczym złym, jest uczuciem. Jeśli zaczniesz je zauważać masz szansę powoli rezygnować z wierzeń na rzecz uczucia braku zaufania. Z kolei uczucie braku zaufania w momencie, kiedy je zaakceptujesz zamienia się w zaufanie do siebie.

Kategorie

Kategorie

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz