Panika – coś się stanie!!!

Panika – coś się stanie!!!

“Jak tego nie zrobię, to coś się stanie” – to jeden z elementów, którym ludzie bardzo się straszą, a nawet często wpadają w panikę. Nakręcają się i wchodzą w działanie, żeby nie dopuścić do tego, żeby “coś się stało”. 

Jest to niezwykle obciążający dla psychiki i ciała stan. Osoba, która tak robi nie uświadamia sobie, że stwarza w głowie sytuację, która go przeraża, bardzo często nieadekwatnie do faktów.

Przede wszystkim straszą się słowem “coś” nie definiując, czego tak naprawdę się boją. To “coś” urasta do rangi potwora, który chce ich zjeść.

Wystarczy chwila takiej paniki i jesteśmy wykończeni, bo ciało reaguje tak, jakby faktycznie osoba była zagrożona.

“Coś się stanie” sprawia, że ludzie robią wszystko w pośpiechu, na bezdechu, są w ciągłym pędzie: Jak nie zrobię tego zadania, to coś się stanie; jak nie odbiorę dziecka na czas to coś się stanie itp.

To, co sprawia, że ludzie dają się nakręcać na “coś się stanie” jest brak świadomości, że straszą się ogólnikiem. 

Jeśli ktoś chce wyjść z nakręcania się “coś się stanie” potrzebuje po pierwsze zdefiniować co stoi pod “coś”. Może się okazać, że nakręca się, a to coś jest np. wydatkiem kilkuset złotych. Ale on nie jest w stanie zobaczyć, że jest to TYLKO taki wydatek. Dlaczego? Dlatego, że jego podświadomość łączy tę sytuację, z jakąś sytuacją z dzieciństwa. Z sytuacją, kiedy faktycznie był przerażony, bo łączy się z karą, lub lękiem, że będzie się odrzuconym przez rodziców.

Zatrzymanie się i zobaczenie czego tak naprawdę się boję sprawia, że mamy szansę uświadomić sobie siebie i wyjść z iluzji “coś się stanie”. 

Kategorie

Kategorie

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz