Schematy myślenia

Schematy myślenia

Wszystko co się teraz dzieje na Ziemi jest naszym wyborem, wyborem nas ludzi. Przepięknie pokazał to Martin (a właściwie Matka Ziemia poprzez Martina) w Grze o tron. Dlatego ta historia odniosła tak wielki sukces.

Pokazał wszystkie kolory bycia człowiekiem – zazdrość, pożądanie, strach, panikę, władzę, ale też źle pojmowaną prawość czy litość. Pokazał też siłę.

Pokazał też, że w przypadku zagrożenia zewnętrznego ludzie potrafią otworzyć się na siłę i współpracę, ale gdy to zagrożenie mija ludzie wracają do swoich starych programów. I np Daenerys pod przykrywką niesienia wolności dąży do władzy, bo nie akceptuje, że jako kobieta ma mniejsze prawa niż mężczyzna, a z kolei ten prawy i nieskazitelny Jon Snow w swoim dążeniu, żeby być taki jak ojciec, bo może wtedy zasłuży na bycie równym z innymi braćmi woli pozbyć się ukochanej kobiety niż złamać słowo. 

Tacy jesteśmy my ludzie. Pozamykani w swoich rozumowych programach, bo nie jesteśmy w stanie zobaczyć prawdy, czyli uczuć.

Ludzie wolą na siebie wrzeszczeć, zabijać się, uciekać w nałogi, uciekać w pracę, uciekać w rezygnację, dążyć do władzy, sławy, złudnego poczucia wartości i mnóstwa innych schematów myślenia niż uświadomić sobie prawdę o sobie. I NIC się na Ziemi nie zmieni jeśli będą tak dalej wybierać. 

Nie ważne, kto rządzi na Ziemi. NIC się nie zmieni, jeśli siła nie pójdzie “od dołu”. NIC się nie zmieni dopóki ludzie nie nauczą się za co odpowiadają. Że odpowiadają za swoje uczucia. Chęć władzy, żeby pokazać innym, że kobieta jest tak samo dobra jak mężczyzna nie ma nic wspólnego z siłą i miłością. Prawdziwa siła przychodzi, kiedy zaakceptujemy bezsilność, że np kobiety są gorzej traktowane. Jeśli naprawdę zaakceptujesz swoją bezsilność przestajesz czuć się ofiarą, jesteś w sile i wychodzisz ze schematycznego sposobu myślenia. Zaczynasz być wolnym i silnym człowiekiem, który wybiera to, co chce z serca, a nie to, co rozum mu podpowiada.

Ale na Ziemi jest wolna wola i każdy ma prawo do własnych wyborów. Nawet takich, które obracają się przeciwko większości, nawet takich, które prowadzą do cierpienia. Ale oni wybierają z poziomu rozumu.

Możesz nadal być w grupie, która wybiera z rozumu, ale możesz też zacząć zauważać co jest głębiej, co jest pod emocjami i poprzez samoświadomość docierać do miłości. 

Jak wygląda życie na Ziemi jest w naszych rękach.

Kategorie

Kategorie

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz